Zwykli i niezwykli Stanisław Maliszewski

Stanisław Maliszewski
Zwykli i niezwykli.
Wywiad rzeka ze Stefanem Sękowskim

Format B5, oprawa miękka, klejona, 256 s.
ISBN 978-83-7452-111-6, EAN 9788374521116


„Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody” – to stwierdzenie spopularyzował w swoich książkach Stefan Sękowski, który dla osób zainteresowanych chemią jest postacią legendarną. Wspomnienia Stefana Sękowskiego to niemal gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. W 1941 roku mając niespełna 16 lat wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) w rodzinnych Podhorcach w powiecie hrubieszowskim. W 1943 roku po dekonspiracji Obwodu AK Hrubieszów musiał uciekać w dramatycznych okolicznościach przed obławą ukraińskich policjantów. Po przyjeździe do Warszawy musiał ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem. Szybko nawiązał jednak konspiracyjny kontakt z batalionem „Golski”. Znów miał szczęście. W akcji na ulicy Radnej stał z rękami podniesionymi do góry, pilnowany przez pięciu uzbrojonych Niemców i cało wyszedł z tej opresji. W Powstaniu Warszawskim 1 sierpnia został ciężko ranny i był leczony w szpitalu Szkoły Pielęgniarek przy ulicy Koszykowej. Po kapitulacji został wywieziony do obozu jenieckiego w Sandbostel. W latach 1945–1947 służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka na terenie okupowanych Niemiec. Po powrocie do kraju ukończył Wydział Chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Najbardziej znany z książek popularnonaukowych dla chemików-amatorów. Najwybitniejszy w Polsce popularyzator wiedzy chemicznej. „Zapamiętałem uśmiech Stefana, jego optymizm, dowcip i wspomnienia z całego barwnego życia, które dla mnie były wspaniałą podróżą w przeszłość” – pisze we wstępie do książki Stanisław Maliszewski. Opisywane wydarzenia znakomicie są zilustrowane przez liczne zdjęcia i dokumenty z epoki. Całość uzupełniają: mapa „Powstańczy szlak Stefana Sękowskiego”, indeks nazwisk i pseudonimów oraz bibliografia.




Przebłyski pamięci Irena Gogolewska-Uhma

Irena Gogolewska-Uhma
primo voto Kwaśniewska
Przebłyski pamięci
Z perspektywy jednego życia

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 184 s.
ISBN 978-83-7452-112-3, EAN 9788374521123


Ta wspomnieniowa książka zaczyna się od dzieciństwa Ireny Gogolewskiej spędzonego w Zabłociu, wsi magnackiej będącej w XVIII wieku w hrabstwie Kodeńskim, później pod zaborem rosyjskim, współcześnie leżącej na ziemi lubelskiej. Autorka, pochodząca z rodu Gogolewskich herbu „Rola” barwnie i bardzo ciekawie przedstawia własne życie na tle wydarzeń historycznych. Opisuje zarówno studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracę w Głównej Bibliotece Lekarskiej jak i liczne podróże, będące jej udziałem. W książce znajdują się ciekawe zdjęcia czarno-białe z epoki jak i kolorowe fotografie między innymi z wycieczek do Republiki Południowej Afryki, Finlandii, Egiptu, Grecji, Jałty, Rygi czy z rejsu statkiem „Batory”. Ciekawym uzupełnieniem są okolicznościowe wiersze Autorki, pisane na przykład po tournée chóru żeńskiego Muzilo we Włoszech, gdzie Autorka śpiewała. Książka jest napisana barwnym językiem a jej motto to słowa profesora Tadeusza Kotarbińskiego „Przeszłość zapisana wspomnieniem staje się rzeczywistością”.




Wspomnienia J.S. Siemasz

Jerzy Stanisław Siemasz
Wspomnienia

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 211 s.
ISBN 978-83-7452-110-9, EAN 9788374521109


Autor tej książki jest literatem, krytykiem jazzowym i tłumaczem, między innymi angielskiej wersji musicalu Sztukmistrz z Lublina Isaaca B. Singera oraz adaptacji teatralnej Seksu nocy letniej Woody Allena. Jest w grupie niewielu polskich tłumaczy, dokonujących przekładów z języka polskiego na język angielski. Wspomnienia są napisane barwnym językiem i dotyczą życia Autora począwszy od poczęcia... Opisane jest też wojenne dzieciństwo, studia na anglistyce i pierwsze wyjazdy zagraniczne, zarówno w celach zarobkowych jak i wyjazd do Anglii, do Repton School, na zaproszenie władz uczelni. Z książki możemy dowiedzieć się jak się wychowuje gentelmana, jak wyglądała lekcja języka angielskiego w Repton i jaki charakter mają londyńczycy. Książka jest ilustrowana zdjęciami z archiwum Autora oraz wierszami w języku polskim i angielskim. Liczne dygresje do literatury światowej jak i filmów oraz muzyki wzbogacają książkę i sprawiają, że czyta się ją jednym tchem.




Byłem żołnierzem batalionu Chrobry

Zbigniew Galperyn
Byłem żołnierzem batalionu „Chrobry” zgrupowania „Sosna” w Powstaniu Warszawskim 1944

Format B5, oprawa twarda, szyta nićmi, 351 s.
ISBN 978-83-7452-108-6, EAN 9788374521086


Zbigniew Galperyn, wieloletni sekretarz i wiceprezes, a obecnie prezes Związku Powstańców Warszawskich przedstawia w swojej książce zarówno wydarzenia, których był uczestnikiem i świadkiem, jak też przytacza wspomnienia towarzyszy broni, oficjalne dokumenty, a także niemieckie raporty. Ta książka jest nie tylko o Powstaniu Warszawskim, bowiem Autor opisał także swoimi oczami Warszawę zarówno tę przedwojenną jak i z perspektywy jednego z najwybitniejszych polskich urbanistów, jakim stał się po wojnie. Książka jest wydana na papierze kredowym i zawiera także liczne zdjęcia z epoki, zarówno ze zbiorów samego Autora, jak i Muzeum Powstania Warszawskiego, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, a także m.in. liczącą 977 nazwisk zbiorczą listę żołnierzy batalionu „Chrobry I” oraz indeks nazwisk i pseudonimów.




Włosolila babcia z USA

Jerzy Stanisław Siemasz, Jacek Urbański
Włosolila babcia z USA
English-Polish Limerics
Angielsko-polskie limeryki


Format A5, oprawa twarda, szyta nićmi, 80 s.
ISBN 978-83-7452-107-9, EAN 9788374521079


Książka ta stanowi odrębną całość, ale też jest kontynuacją zbioru limeryków tych samych Autorów pod tytułem John Lenin and Ringo Stalin, wydanych w 2018 roku. Jacek Cygan napisał w recenzji m.in.
„Znasz li-meryk, gdzie kultura dojrzewa? Bo ja znam. To śmieszne i mądre utwory Jerzego S. Siemasza spolszczone przez Jacka Urbańskiego. Gdzie trzeba – pieprzne, gdzie trzeba – prowokujące do zadumy nad ludzkim bytem”.
Inny recenzent, Jacek Grzegorz Niedziela-Meira tak wypowiedział się na temat tych limeryków:
Raz polot z humorem
Z odrobiną abstrakcji
Złączyli swe siły
W literkowej frakcji
[...]

Brawo – Jot Urbański
(Niech czytelnik wierzy)
Angielskie w tym pióro
Maczał Siemasz Jerzy.





Swiat jeszcze nieprzemyślany

Hanna Puławska
Świat jeszcze nieprzemyślany...

Format A4, oprawa miękka ze skrzydełkami szyta nićmi, 64 s.
ISBN 978-83-7452-105-5, EAN 9788374521055


Ten piękny, niezwykły album jest poświęcony artystce Hannie Puławskiej (1930-2018), której dziedzinami twórczości były: grafika artystyczna, biżuteria w srebrze i miedzi, rzeźba, fotomontaż, collage, tkanina artystyczna, makrama, instalacje z włókna i tkanin a także zdobnictwo.
W swojej twórczości Hanna Puławska poszukiwała archetypowej symboliki oraz estetyki, wywodzących się ze źródeł ludzkich cywilizacji. Prace te, odnoszące się nierzadko do symboliki judeo-chrześcijańskiej, znajdują się między innymi w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Miasta Gdyni a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Szkice i rysunki publikowała między innymi w „Po Prostu”, „Przeglądzie Kulturalnym” czy „Sztandarze Młodych”. Miała około 10 wystaw indywidualnych a jej prace wystawiano w ponad 150 wystawach zbiorowych.
Artystka, urodzona w Warszawie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w 1955 roku na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Na drugim roku studiów poślubiła kolegę z Wydziału Grafiki, Leona Urbańskiego, przyszłego wybitnego grafika i typografa (1926-1998). Autorem większości zdjęć zamieszczonych w książce jest ich syn Jacek Urbański.




Zaczarowany flet

Robert Browning
Zaczarowany flet

Słowa polskie Jerzy Stanisław Siemasz, ilustracje Franciszek Maśluszczak

Format A4, oprawa miękka, szyta nićmi, obwoluta, 32s.
ISBN 978-83-7452-106-2, EAN 9788374521062


Legenda o fleciście i jego zaczarowanym flecie jest znana chyba na całej kuli ziemskiej. To klasyka literatury nie tylko dla dzieci, funkcjonująca pod różnymi tytułami. W wierszu napisanym przez angielskiego poetę Roberta Browninga nosi tytuł The Pied Piper of Hamelin, w pierwszym polskim tłumaczeniu Jana Leśmiana - Fletnik z Hamelnu, zaś w Baśniach braci Grimm to Flecista z Hameln.
W tej książce kultową baśń spolszczył Jerzy Stanisław Siemasz, literat, tłumacz, autor utworów lirycznych i limeryków, nadając jej tytuł Zaczarowany flet.
Każda z 15 części utworu jest ilustrowana obrazami Franciszka Maśluszczaka, wybitnego artysty malarza, którego prace są zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w kolekcjach prywatnych.
Baśń opowiada o tym, że w wiekach średnich niemieckie miasto Hameln nawiedziła plaga szczurów, wobec której mieszkańcy byli bezradni. Kiedy zatem pojawił się pstry flecista, ojcowie miasta z ochotą zgodzili się zapłacić mu odpowiednią kwotę za oswobodzenie grodu od gryzoni. Szczury podążyły za głosem fletu i utonęły w Wezerze, jednak, kiedy grajek nie otrzymał obiecanej zapłaty, tak zagrał, że za muzyką pobiegły dzieci i zniknęły u zbocza góry. Ocalał jedynie kulawy chłopiec, który opowiadał o tym, jakie wrażenie wywarł na dzieciach dźwięk fletu.
Niewielki nakład tej niezwykle starannie wydanej książki, której pierwszą stronę okładki zdobi obraz Franciszka Maśluszczaka Wsparcie, a ostatnią obraz Poranny sen, powoduje, że będzie ona ozdobą księgozbioru tylko tych nielicznych, którzy nie będą zwlekać z jej kupnem.




Ruski sikor

Rafał Stradomski
Ruski sikor albo wieczna miłość

Format A5, oprawa miękka, szyta nićmi, 284 s.
ISBN 978-83-7452-104-8, EAN 9788374521048


Autor książki, kompozytor i pisarz Rafał Stradomski, nawiązuje w swej powieści do dwóch mitów: wielkiej miłości (Romea i Julii) i mitu od zera do milionera. Czy ta zadziwiająca opowieść jest tylko abstrakcyjnym wymysłem autora? Czy powieściowa Julia istniała naprawdę i kim w takim razie mógł być Karol R., który opowiada o swej miłości?
Na początku książki autor umieścił nuty fragmentu swojego utworu Torture of love, zaś na końcu książki – Pezzo un po triste.
Ponieważ w jednym z pierwszych rozdziałów bohater przebywa wśród złodziei mówiących swoją gwarą, książka posiada także „Mały słownik gwary złodziejskiej”, z którego m.in. możemy się dowiedzieć, że tytułowy „sikor” oznacza zegarek. Akcja tej niezwykłej powieści toczy się także w akademii muzycznej, na wsi, na terenie klasztoru, w Ośrodku Medycyny Tajemnej, w instytucie (a właściwie na trawniku przed tą instytucją) oraz w luksusowym świecie wielkich pieniędzy. Miłość do kobiety przeplata się z miłością do muzyki.




Warszawo Ty ma

Czesław Paweł Uhma
Warszawo Ty ma…
Wspomnienia starego warszawiaka


Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 111 s.
ISBN 978-83-7452-102-4, EAN 9788374521024


Książka Czesława Uhmy to książka jednego z „Kolumbów” (autor urodził się w 1922 roku). Opisano w niej zarówno przedwojenną Warszawę, jak i lata wojny, okupacji, Powstania Warszawskiego oraz okres powojenny. Każdy rozdział to nazwa warszawskiej ulicy, gdzie toczyły się określone wydarzenia, związane z przeżyciami autora. Mamy zatem między innymi Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście, Francuską czy Marszałkowską oraz plac Teatralny. Jak pisze we wstępie przyjaciel autora ze szkoły i walki powstańczej, dziennikarz Wacław Gluth-Nowowiejski: „Ten «spacer» z książką Czesława Uhmy szczególnie zainteresuje warszawiaków starszego pokolenia, pamiętających przywołane miejsca i zdarzenia. Ale młodsi i bardzo młodzi też znajdą tam sporo «nowin» o swoim mieście i czasach sprzed urodzenia współczesnych mieszkańców nadwiślańskiego grodu”.




Jerzy Stanisław Siemasz, Jacek Urbański
John Lenin and Ringo Stalin
English-Polish Limerics
Angielsko-polskie limeryki


Format A5, oprawa twarda, szyta nićmi, 80 s., z rysunkami, kolażami, rycinami Jacka Urbańskiego
ISBN 978-83-7452-101-7, EAN 9788374521017


Jerzy Stanisław Siemasz – literat, autor tekstów piosenek, krytyk jazzowy, tłumacz i Jacek Urbański – grafik, malarz, karykaturzysta, dziennikarz, aforysta i fotografik wspólnie przygotowali tę wyjątkową książkę. Angielskie limeryki Jerzego Stanisława Siemasza spolszczył Jacek Urbański i wszystkie ozdobił ilustracjami. Tytuł John Lenin and Ringo Stalin wskazuje na treść książki – inteligentną zabawę słowem, zawierającą przemyślenia i obserwacje Autorów, którzy ukazują: „papieża w jarmułce, trudności ze zrozumieniem Ulissesa, uzasadnione marzenia Billy Wildera względem Marilyn Monroe, analizę moczu króla Jerzego III, wyczerpujące wyjaśnienie dlaczego biali homoseksualiści tłumnie przybywali na koncerty Milesa Davisa, konstatacje Franka Sinatry spod stołu, doktrynalnie dowcipną przewagę Thorsteina Veblena nad śmiertelnie poważnym Karolem Marksem…”
WSPANIAŁA, ZABAWNA LEKTURA NA ŚWIĘTA




Janusz Zlamal
Tak to zapamiętałem, część druga

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 106 s., w tym 36 stron wkładek na papierze kredowym, wiele kolorowych zdjęć
ISBN 978-83-7452-099-7, EAN 9788374520997


Jest to druga książka napisana przez Janusza Zlamala, aktora, który ukończywszy studia ekonomiczne w Szczecinie rozpoczął naukę w Studium Teatralnym przy Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, prowadzonym przez Irenę i Tadeusza Byrskich. Janusz Zlamal wspomina, że grał w wielu teatrach, między innymi tytułową rolę w sztuce Stanisława Wyspiańskiego Zygmunt August, prezydenta w Intrydze i miłości, Wacława w Zemście Aleksandra Fredry, hrabiego Almawiwę w Weselu Figara.
Przyjaźnił się z Kazimierzem Szemiothem, malarzem i poetą, autorem słów do Jaskółki uwięzionej, śpiewanej przez Stana Borysa. W książce są zamieszczone zarówno wiersza Szemiotha, jak i jego obrazy, rysunki znaczków na kopertach czy malarstwo na muszelkach.
Osobny rozdział jest poświęcony bratu Autora – Tadeuszowi Zlamalowi, tancerzowi i malarzowi, którego prace są również przedstawione w książce oraz jego siostrze, Miladzie Claesson-Färdigh, również malującej, najchętniej bukiety kwiatów. Ojciec Autora, Rudolf Marian Zlamal, był pedagogiem z powołania, który między innymi zorganizował i prowadził przez wiele lat Bibliotekę w Wolanowie, działającą prężnie do dzisiaj.
Część pierwsza, pod tym samym tytułem (której ostatnie egzemplarze są jeszcze w sprzedaży) przedstawia wspomnienia z dzieciństwa i młodości, przypadających na okres II wojny światowej. Janusz Zlamal ps. „Longinus” obecnie jest członkiem radomskiej organizacji Szarych Szeregów
i w części drugiej zamieścił także swoje dokumenty – zaświadczenie weryfikacyjne o członkostwie w Szarych Szeregach, legitymację Krzyża Walecznych, otrzymanego od rządu RP
na Uchodźstwie w Londynie (w grudniu 1949 roku), czy legitymację Odznaki Weterana Walk o Niepodległość nadanej w 1996 roku.




Jacek Urbański
Limeryki dalekowzroczne

Format A4, oprawa twarda, szyta nićmi, 176 s.
ISBN 978-83-7452-100-0, EAN 9788374521000


Jacek Urbański jest zarówno grafikiem, malarzem, karykaturzystą, dziennikarzem, aforystą i fotografikiem jak i limerystą. Limeryki dalekowzroczne zilustrował sam, dodając teksty pisane ręcznie, rysunki, kolaże i ryciny. Jerzy Stanisław Siemasz napisał w przedmowie do tej książki: „Limeryki Jacka Urbańskiego, ze względu na ich elegancki wydźwięk i finezyjne treści należałoby sklasyfikować zgodnie z taksonomią konesera tej miniaturki, Dona Marquisa, a mianowicie takie, które można bez obawy recytować w towarzystwie dam, te – przy których czytaniu damy są nieobecne, ale mogą być wśród słuchaczy duchowni oraz LIMERYKI! Na ogół sprośne, pornograficzne, bluźniercze i w ogóle plugawe. LIMERYKI JACKA URBAŃSKIEGO TO ZDECYDOWANIE DWIE PIERWSZE KATEGORIE!”.




Wiesław Stradomski
Życie zwielokrotnione. Niezwykłe dzieje Jerzego Brauna

Format A5, oprawa miękka, klejona, 156 s. plus 12 stron kolorowa wkładka na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-096-6, EAN 9788374520966


Na okładce książki zamieszczono portret Jerzego Brauna autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Książka dotyczy życia i twórczości Jerzego Brauna, poety (jest autorem między innymi znanej pieśni harcerskiej Płonie ognisko i szumią knieje), filozofa i pisarza, żołnierza Powstania Warszawskiego. Jeden z rozdziałów jest poświęcony jego fascynacji mesjanizmem, inny opisuje aresztowanie i lata więzienia (1950–1956), począwszy od więzienia na Rakowieckiej w Warszawie do więzienia we Wronkach. Ostatnie lata Jerzy Braun spędził we Włoszech, gdzie pisał między innymi o strukturze i życiu wewnętrznym Kościoła Katolickiego.




Janusz Zlamal
Tak to zapamiętałem

Format B5, oprawa miękka, szyta nićmi, 92 s., plus 32 strony wkładki na papierze kredowym
ISBN 978-83-7452-095-9, EAN 9788374520959


Są to wspomnienia z dzieciństwa i młodości, przypadającej na okres II wojny światowej późniejszego aktora, Janusza Zlamala. Ważnym momentem z tego okresu jest opis walk w Gałkach, gdzie walczył bohaterski major „Hubal” – Dobrzański. Książka zawiera też pamiętnik czeskiego kuzyna Autora, Frantiska Zlamala, z sześciu lat niewoli rosyjskiej w czasie I wojny światowej i rewolucji październikowej, Jego losy wojenne zaczynają się od mobilizacji w Ołomuńcu, prowadzą przez Rosję do Władywostoku, następnie przez Hongkong do Europy. Ojciec Autora był z pochodzenia Czechem, zatem na okładce są dwie flagi, polska i czeska. Na licznych wkładkach zamieszczono unikatowe, po raz pierwszy publikowane, zdjęcia z epoki.




Karolina z Dąbrowskich Wolframowa
Bieg życia mego. Pamiętnik. Lata 1850–1852

Format B5, oprawa miękka, klejona, 200 s.
ISBN 978-83-7452-094-2, EAN 9788374520942


Książka ta jest kontynuacją pamiętników z lat 1830-1850 Karoliny Dąbrowskiej, wydanych w 2016 roku pod tym samym tytułem. Karolina Dąbrowska urodziła się 29 listopada 1830 roku. Jej ojciec, Stanisław Dąbrowski, pochodził ze szlachty zagrodowej herbu Podkowa, zaś matka - ze szlachty galicyjskiej. W jej dzienniku są zarówno opisy jej dnia powszedniego, kiedy pracowała jako guwernantka, spotykając znamienite osoby, jak i historyczne tło, dotyczące nie tylko ziem polskich, wsparte wybraną poezją. Jej wyjątkowa inteligencja, znajomość literatury oraz umiłowanie języka ojczystego promieniują z kart pamiętników. Na okładce jest zdjęcie Karoliny z tamtego okresu, zaś w całej książce są zdjęcia jej przyjaciół i fragmenty listów do przyszłego męża – Jana Wolframa oraz jego listów do Karoliny.




GOŚCINNIE U NAS

Jacek Urbański               nakład wyczerpany
Aforystyczny bumerang

Format A5, oprawa twarda, szyta nićmi, 128 s.
ISBN 978-83-65175-34-2, EAN 9788365175342, wydawca Wydawnictwo Oskar Sp. z o.o.


Autorem książki jest znany karykaturzysta, dziennikarz, fotograf, grafik i malarz Jacek Urbański. Jego aforyzmy zostały bogato zilustrowane przez Wiesława Ziębę, również malarza, grafika i karykaturzystę, reżysera i twórcę filmów animowanych. W przedmowie, pióra Pawła Różewicza, czytamy między innymi: „Każdy jego aforyzm bierze się z głębokiej znajomości życia wspartej błyskotliwą inteligencją, gigantyczną wiedzą, niezmierzonym doświadczeniem, wyczuciem paradoksu i śmiałością natury. Weźmy na przykład taki aforyzm «Hipochondryk i do burdelu prosi o receptę» czy «Uderz w krawat a garnitur się odezwie», albo «Najlepszym deserem cukiernika jest musztarda po obiedzie». Pozornie to nonsensy. Jednak, gdy zastanowimy się chwilę widać jak na dłoni, że to nie pozory! To nonsensy najprawdziwsze i najgłębsze w świecie!!! Takie są właśnie aforyzmy Jacka Urbańskiego”. Autor pisze też: „Grafoman nie rzuca – niestety – słów na wiatr”, „Duchy często łatwiej wywołać niż odwołać”, „Miał byle jakie, lecz mocno skrystalizowane poglądy”, czy: „Są krasnoludki, które nie wierzą w ludzi”.




ASKON Sp. z o.o., ul. Stawki 3 lok. 1, 00-193 Warszawa | Copyright © 2010 ASKON | webdesign: www.remiwebdesign.com